Kosmiczny rok Artykuły, Karnet, InfoKraków, Aktualności, Travel, Aktualności

Nie tylko powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, lecz także proza realistyczna, eseje futurologiczno-filozoficzne, felietony, autobiografia czy listy… W 2021 roku oddamy się lekturze tekstów legendy polskiej literatury science fiction – Stanisława Lema.

„Dobre książki są zawsze prawdziwe, nawet gdyby opisywały rzeczy, które nigdy nie wydarzyły się i nie wydarzą. Są prawdziwe w innym sensie – jeśli mówią, powiedzmy, o kosmonautyce, to tak, że poznaje się coś z tej ciszy, która jest zupełnie inna od ziemskiej, z tego spokoju, tak doskonale nieruchomego” – deklarował pilot Pirx, bohater opowiadań najsłynniejszego polskiego twórcy fantastyki naukowej. W roku 2021, który przez Sejm RP został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema, sięgniemy właśnie po taką literaturę, by uczcić szczególny jubileusz – stulecie urodzin pisarza przypadające na 12 września. Przez najbliższe dwanaście miesięcy będziemy spotykać się z jego twórczością nie tylko w kontekście literackim, ale też podczas rozmaitych wydarzeń teatralnych, muzycznych, filmowych czy naukowych w całej Polsce. Urodzinowych akcentów będzie szczególnie dużo w Krakowie (od Festiwalu Literatury dla Dzieci po Sacrum Profanum), czyli w mieście, w którym Lem mieszkał przez ponad 50 lat! Kulminacja jubileuszu przypadnie na wydarzenia nazwane Urodzinami Lema organizowane między 12 a 14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wszystkie informacje poświęcone inicjatywom w ramach całorocznych obchodów rocznicowych zbierane są na specjalnie w tym celu utworzonej stronie internetowej roklema.pl.

Rok 2021 to również preludium do szerszych dyskusji o pisarzu, prowadzonych już nie tylko we wnętrzach kameralnych księgarń czy uniwersyteckich sal, lecz w przestrzeni specjalnie do tego przygotowywanej – Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Będzie to miejsce skupione wokół postaci jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, które połączy wielofunkcyjne centrum literackie z nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną. Jego budowa połączona z rewitalizacją dawnego Składu Solnego na Zabłociu ma się rozpocząć właśnie w tym roku – szczególnym dla wszystkich lemologów, lemofilów i wielbicieli dobrej literatury. Do inauguracji działań Planety Lem ośrodkiem pomysłów na prezentację twórczości pisarza będzie Pałac Potockich, który od stycznia stanie się nową siedzibą zespołu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. (Anna Mazur, miesięcznik „Karnet”)

www.roklema.pl

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.