Czułe bajki z Krakowem w tle – na Zgody 7 Newsy, Artykuły, Aktualności, Aktualności, Aktualności

Rodzice często zastanawiają się, jak pomóc przedszkolakowi radzić sobie z emocjami, zrozumieć trudne tematy, poznać złożoność świata. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne, które w prosty i przystępny sposób tłumaczą maluchom te niełatwe kwestie i sprawiają, że dzieci lepiej rozumieją swoje emocje. W każdą czerwcową niedzielę punktualnie o godzinie 11.00 Zgody 7 zamieni się w stolicę czułych bajek. Akcja bajek, które usłyszą nasi najmłodsi goście, dzieje się w Krakowie, a ich treść pomoże zrozumieć, czym są cierpliwość, smutek, wiara w siebie czy ekspresja. Po przeczytaniu bajki dzieci wezmą udział w warsztatach kreatywnych, a w tym czasie rodzice będą mogli cieszyć się nowohucką zielenią i… pyszną kawą. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują wejściówki. Cykl „Czułe bajki” to część projektu „Bądź turystą w swoim mieście – poczuj Kraków”.
Jego organizatorami są Miasto Kraków, KBF, Zgody 7 i Kids in Kraków. Bajki powstały dzięki zaangażowaniu Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek.

„Celem bajek psychoedukacyjnych jest utożsamienie się z bohaterem/bohaterką i rozpoznanie emocji, które przeżywają” – mówi Wioletta Szuba, pedagożka i arteterapeutka. „Nazwane i wyrażone przez dzieci stają się swoistym podręcznikiem emocji. Bajki skierowane są także do dorosłych opiekunów dzieci: rodziców i nauczycieli, pokazują bowiem także postawę dorosłego, który wspiera i towarzyszy dzieciom w rozumieniu świata emocji”.

Czytanie, warsztaty i streaming online
Bajki i warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3–9 lat.
W ramach niedzielnych spotkań dzieci usłyszą jedną bajkę (ok. 30 minut), a następnie wezmą udział w dopasowanych do niej tematycznie warsztatach (30–40 minut).
Bajki można będzie również usłyszeć i obejrzeć online na kanałach Facebookowych: Kids in Kraków, Bądź Turystą, Zgody 7 i Kraków PL.
W każdy poniedziałek po niedzielnym spotkaniu na stronie Kids in Kraków (LINK) pojawi się czytana dzień wcześniej bajka, którą będzie można pobrać w formacie pdf.

Program „Czułych bajek”

  • 6 czerwca 2021, godz. 11.00

Temat: Opowieść o kamiennych rzeźbach
Czyta: Janina Błońska

Warsztaty ekologiczne: Zwierzaki-cudaki
Prowadzenie: Barbara Fijał

Razem z bohaterkami odkryjemy świat kamiennych rzeźb, które można znaleźć w różnych częściach Krakowa. Co w tych rzeźbach najbardziej urzekło dziewczynki? Jaką lekcje wyciągnęły ze spotkania z nimi? Główne bohaterki zapraszają nas również do świata swoich emocji, które w tej bajce pomogły spojrzeć na doświadczenia poszczególnych postaci z różnych perspektyw.

  • 13 czerwca 2021, godz. 11.00

Temat: Opowieść o krakowskim pająku
Czyta: Wioletta Szuba

Warsztaty o emocjach: Gdzie mieszka smutek?
Prowadzenie: Fundacja Kurdybanek

Centralnym punktem opowieści jest tytułowy pająk jako ludowa ozdoba świąteczna, jednak pojawiają się w niej także latarnie umarłych oraz krakowski cmentarz Podgórski. Ważnym tematem bajki są uczucia przeżywane przez Tosię, Krzysia, Tomka oraz ich mamy, m.in. smutek, żal, poczucie straty. Bajka porusza wątek śmierci, żałoby i radzenia sobie z przemijaniem.

  • 20 czerwca 2021, 11.00

Temat: Bajka o Śpiewającej Żabie
Czyta: Bartek Wencel

Warsztaty ekologiczne: Zielona masa solna, czyli radosna twórczość i nieskrępowana ekspresja
Prowadzenie: Anna Stelmach

Bajka zapoznaje odbiorców z twórczością Teodora Talowskiego, architekta z przełomu XIX i XX wieku tworzącego głównie w Krakowie. Jego kamienice z niezwykłymi szczytami i oryginalną stylistyką wyróżniają się na tle architektury miasta. W warstwie psychoedukacyjnej bajka obejmuje obszar emocji związanych z radosną twórczością, poczuciem siły i własnej wartości płynących z nieskrępowanej ekspresji oraz wiarą w siebie.

  • 27 czerwca 2021, 11.00

Temat: Bajka o ogrodzie
Czyta: Anna Zygmunt

Warsztaty przyrodnicze: Siejemy i sadzimy roślinki

Czy świat przyrody widziany z perspektywy człowieka różni się od tego widzianego oczami… pszczoły? Czego uczy nas obserwacja przyrody? Poznamy piękno i unikatowe spojrzenie na to, co nam wydaje się zwyczajne i być może nudne. Cierpliwość i zachwyt – czy można się tego nauczyć?

ZAPISY
Na wszystkie zajęcia z cyklu „Czułe bajki” obowiązują zapisy.
W poniedziałek poprzedzający niedzielne spotkanie na Facebooku Bądź turystą... (LINK) o godzinie 12.00 pojawi się link umożliwiający pobranie wejściówek (obowiązują dzieci i opiekunów). Jednej osobie przysługują maksymalnie dwie wejściówki. Zajęcia odbywają się wewnątrz budynku. Przypominamy, że na Zgody 7 funkcjonuje także ogródek.
Wydarzenie odbywa się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.