Odkręcaj. Zbieraj. Chroń planetę. Pomagaj Aktualności, Aktualności

Zbiórka charytatywna: zakrętki na rzecz Stowarzyszenia Tęcza

Lubicie pomagać innym? A może chcecie zadbać o naszą planetę? Mamy na to świetny (i bardzo prosty!) sposób: Odkręcaj. Zbieraj. Chroń planetę. Pomagaj. Zbiórka odbywa się przez cały sierpień (w dniach 1-31.08) w punkcie InfoKraków na os. Zgody 7 (czynny codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00). Przy drzwiach będzie przygotowany specjalnie oznakowany pojemnik!

O co chodzi? O zbieranie zakrętek. To prosty sposób na to, aby zaangażować siebie (i nasze dzieci) w pomoc innym, nauczyć się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, jak również dbałości o nasze środowisko.

JAK TO DZIAŁA I ILE KOSZTUJE?

W Polsce odkręca się codziennie około 90 ton zakrętek. Na jeden kilogram potrzeba od 300 do 500 zakrętek, zależnie od ich masy. Tona to 65 worków o pojemności 120 litrów.

Firmy recyklingowe używają zakrętek jako materiał wtórny, przetwarzając je na granulat, z którego następnie producenci tworzą kolejne plastikowe elementy. Organizacje przeprowadzające zbiórki przekazują zakrętki firmą recyklingowym, które płacą im za każdy kilogram między 70 gr, a 1 zł. 2-3 nakrętki to jeden grosz.

Być może kilka zakrętek nic nie znaczy, jednak ich tony przyczyniają się do ochrony środowiska, a fundusze z nich uzyskane stanowią ogromną pomoc osobom potrzebującym, szczególnie dzieciom chorym i z niepełnosprawnościami. Musimy być jednak świadomi, że taki efekt możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy do akcji włączy się naprawdę wiele osób.

CO ZBIERAMY?

Zbieramy plastikowe:

 • zakrętki po butelkach
 • zakrętki po kosmetykach
 • zakrętki po chemii gospodarczej
 • zakrętki po miarkach, dozownikach
 • pojemniczki po Kinder Niespodziance, Tik Takach etc.
 • plastikowe korki od win

Czyli elementy plastikowe, które są oznaczone (najczęściej w trójkącie) dużymi literami: PP, PE, LDPE, HDPE.

CZEGO NIE ZBIERAMY?

Zakrętek metalowych oraz z metalowymi elementami, takich jak np. po Frugo, od słoików, po alkoholu. Z pokrywek np. od kawy wyjmujemy tekturowe elementy.

DLA KOGO?

Zbieramy zakrętki na rzecz Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie. Zbiórka nakrętek pozwoli Stowarzyszeniu na sfinansowanie działań podejmowanych na rzecz  podopiecznych, które wymagają dodatkowych środków.

Stowarzyszenie „Tęcza” działa na rzecz rodzin wychowujących dzieci, młodzież i dorosłych z zespołem Downa. Obecnie pod Ich opieką pozostają 72 rodziny. Od ubiegłego roku Stowarzyszenie prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy - dzienną placówkę dla 15 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni uczestniczą w aktywnościach w różnych pracowniach (kulinarnej, plastyczno-technicznej, gospodarstwa domowego, informatycznej, multimedialnej), a także dodatkowych zajęciach (muzykoterapia, basen, treningi Nordic Walking). Placówka stara się rozwijać ich umiejętności społeczne i potrzebne w codziennym życiu.

DLACZEGO WARTO?

 • pomagamy potrzebującym;
 • uczymy się wrażliwości na potrzeby innych;
 • kształtujemy chęć niesienia pomocy;
 • sprawiamy, że rodziny osób niepełnosprawnych uzyskują niezbędny sprzęt, rehabilitację, turnusy, leczenie;
 • uczymy się (nasze dzieci) postawy proekologicznej;
 • przyczyniamy się do recyklingu plastikowych butelek, które jeżeli zostaną wyrzucone z nakrętką, nie trafią do recyklingu;
 • zmniejszamy ilość składowanych śmieci;
 • ułatwiamy firmą recyklingowym pracę.

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.