Dzień Dziecka w Pałacu Potockich trwa cały rok! Newsy, Artykuły, Karnet, Aktualności, Aktualności

Miejska wystawa zabawek o podróżowaniu, cykl zajęć dla najmłodszych (również w języku ukraińskim), warsztaty kreatywne i dyskusje panelowe dla rodziców. W czerwcu Pałac Potockich zostanie opanowany przez dzieci, a dzięki współpracy z Muzeum Zabawek w Krakowie i Biblioteką Kraków wakacje upłyną młodym czytelnikom na radosnej eksploracji bibliotek, okraszonej opowieściami o niezwykłych, historycznych zabawkach i fragmentach z literatury dziecięcej. Na wydarzenia zaprasza Miasto Kraków i KBF – współgospodarz Pałacu Potockich, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – we współpracy z partnerami.

Komunikacja. Miejska wystawa zabawek
W witrynach, na regałach i w gablotach siedemnastu oddziałów Biblioteki Kraków oraz w Pałacu Potockich – finałowym przystanku miejskiej podróży – już od 1 czerwca można będzie znaleźć historyczne zabawki ze zbiorów Muzeum Zabawek w Krakowie: samochodziki, autobusy, tramwaje, dworce kolejowe, znaki drogowe czy samoloty. Towarzyszyć im będą fragmenty bajek, opowiadań i książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i wielu innych. Wszystkie te małe opowieści razem stworzą ogólnomiejską wystawę poświęconą komunikacji i podróżowaniu. Ten kontekst, zwłaszcza w czasach niepokojów społecznych i migracji z Ukrainy, wydaje się szczególnie istotny i umożliwi przybliżenie tej tematyki małym i większym czytelnikom.
Odkrywając kolejne punkty wystawy, dzieci będą mogły podróżować po Krakowie wraz z opiekunami. Organizatorzy chcą pokazać miasto rodzicom i ich pociechom zarówno z Ukrainy, jak i z Polski, a lokalnych mieszkańców zachęcić do odkrywania nie zawsze znanych zakątków.
Przewodnikiem po wystawie będzie karta kreatywna z mapą, którą można będzie znaleźć w każdym z punktów wystawy, również w Pałacu Potockich (pn.-pt. 11.00-16.00). Zwiedzanie ma charakter zabawy. Polega na poszukiwaniu zabawek pod wskazanymi adresami, lekturze krótkich fragmentów literatury, zbieraniu pieczątek i wymyślaniu nazw przystanków. Miejscy podróżnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą zestawy książek (po polsku lub ukraińsku)– wypełnione pieczątkami mapy kreatywne można wrzucać do urn do 28 sierpnia. Sama wystawa potrwa do 4 września, a jej finał wraz z rozdaniem nagród odbędzie się w Pałacu Potockich w niedzielę 4 września o godz. 17.30.

Wystawie towarzyszyć będą zajęcia dla dzieci. Pierwsze warsztaty kreatywne obędą się już 1 czerwca o godz. 14.00.

Projekt to wspólna inicjatywa Muzeum Zabawek w Krakowie, Biblioteki Kraków i KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Trudne pytania dzieci? Nic strasznego
Od 11 czerwca w Pałacu Potockich można oglądać efekty wystawy w procesie Klinika zabawek #2: Trudne pytania, która powstawała w toku warsztatów zorganizowanych we współpracy Muzeum Zabawek i Pałacu Potockich. W czasie spotkań warsztatowych w ostatnich miesiącach mali przyjezdni z Ukrainy – próbowali nadać nowe znaczenia zabawkowym eksponatom, bazując na swoich doświadczeniach i przeżyciach. Autorem aranżacji pokazu zabawek jest znany współczesny artysta Mateusz Okoński.
Częścią otwarcia pokazu będzie dyskusja panelowa Trudne tematy – niełatwe początki, m.in. z udziałem dr Moniki Nęckiej i Mateusza Okońskiego dotycząca trudnych pytań, jakie w związku z obecną sytuacją zadają dzieci – ukraińskie i polskie, emocjach, gotowości do rozmowy i rekwizytach ułatwiających rozmowę. Panel będzie szczególnie interesujący dla osób, które pracują z dziećmi – nauczycieli przedszkolnych i szkolnych, edukatorów, animatorów, a także rodziców. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą do pobrania na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Następnego dnia, 12 czerwca, zapraszamy dzieci na warsztat kreatywny.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Pałac Potockich zawsze otwarty dla dzieci
Okazała kamienica przy Rynku Głównym 20 to miejsce, w którym osoby w każdym wieku mogą znaleźć dziesiątki interesujących wydarzeń. Nie zapominamy o naszych najmłodszych odbiorcach, proponując im co miesiąc udział w szeregu aktywności, które rozbudzą ich wyobraźnię i pozwolą miło spędzić czas.

Tradycyjnie już w niedzielne przedpołudnia w Pałacu królują „Literackie chwile” – zajęcia skupione wokół książek dla milusińskich. W czerwcu prowadzący porozmawiają z uczestnikami o żywej Ziemi, zorganizują spotkanie ze znanym i kochanym Pomelo i wybiorą się w zaskakującą (i lodowatą) podróż aż na Spitsbergen. Po każdych zajęciach prowadzonych w języku polskim odbywają się zajęcia w języku ukraińskim. Zapraszamy do Pałacu Potockich w każdą niedzielę od 10.30-11.45 (j. polski) i od 13.00-14.15 (j. ukraiński). Wydarzenia są realizowane przez Beatę Kwiecińską i Macieja Dąbrowskiego prowadzących Dom Kultury INSPIRO.

W Pałacu (w dni powszednie między 11.00 a 16.00 oraz w godzinach zajęć) dzieci mogą odpocząć w specjalnej, przyjaznej maluchom sali, gdzie czeka na nich bardzo przyjazna, ogromna, różowa ośmiornica, ale również kolorowanki, zabawki i książeczki, które można swobodnie oglądać, leżąc na miękkim dywanie. Od 1 czerwca przeszklone regały tej sali są wypełnione zabawkami z kolekcji Muzeum Zabawek w Krakowie.

Wszystkie wydarzenia literackie organizowane przez KBF w Pałacu Potockich i przestrzeni miejskiej są elementem programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród bogatej oferty wydarzeń okołodziecięcych znajdziemy również jesienny Festiwal Literatury dla Dzieci, nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci czy program „Supermoc książek”.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniach w Pałacu Potockich zapraszamy do pobrania bezpłatnych wejściówek na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Więcej informacji o tych i pozostałych wydarzeniach:
Pałac Potockich: 
palacpotockich.krakow.pl
Muzeum Zabawek w Krakowie: muzeumzabawekrakow.pl
Kraków Miasto Literatury UNESCO: miastoliteratury.pl

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.