Świąteczna atmosfera Artykuły, InfoKraków, Aktualności, Aktualności, Aktualności

Tradycyjne krakowskie szopki, ślizgawka na placu Wolnica i Kiermasz Centralny w Nowej Hucie – zima w Krakowie będzie obfitować w atrakcje, dzięki którym świąteczna atmosfera będzie towarzyszyć mieszkańcom i turystom znacznie dłużej niż tylko do końca grudnia!

Sezon zimowy w Krakowie rozpoczęliśmy 25 listopada wspólnym rozpaleniem światełek na choince, która stoi na Rynku Głównym – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i kontynuuje: W grudniu świąteczna atmosfera rozprzestrzeni się na cały Kraków. Już 6 grudnia rozpocznie działalność Ślizgawka na Wolnicy, czyli miejskie lodowisko w sercu Kazimierza. Dzień później wystartuje 75. jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich oraz doroczna akcja Wokół Szopki. Zimowe atrakcje pojawią się także w nowohuckiej Alei Róż, gdzie od 15 grudnia zapraszam na Kiermasz Centralny, który potrwa niemal do samego Nowego Roku. Tamtejszym targom będą towarzyszyć warsztaty, występy i potańcówki, które będą doskonałą okazją, by przygotować się do Sylwestra. Jestem przekonany, że mieszkańcy i przyjezdni z przyjemnością będą wspólnie cieszyć się świąteczną atmosferą w pięknym Krakowie, która w tym roku potrwa wyjątkowo długo!

Ślizgawka na Wolnicy to nowa propozycja dla mieszkańców Krakowa. Już w najbliższy weekend na jednym z najważniejszych placów Krakowa stanie lodowisko o powierzchni 800 m2; tu w jeden program połączą się sport, zabawa i sztuka. I nie chodzi tylko o to, że w każdy piątek i sobotę jazdę na łyżwach umilać będą didżeje – niewątpliwym atutem Ślizgawki na Wolnicy jest lokalizacja na Kazimierzu, w niezwykle popularnej dzielnicy, do której żydowskiego charakteru będą nawiązywać inne zaplanowane aktywności. Są to warsztaty związane z żydowskim świętem Chanuka przygotowane wspólnie z Żydowskim Muzeum Galicja i Festiwalem Kultury Żydowskiej, we współpracy z którym powstanie również świąteczne drzewko. Jego dekoracje będą nawiązywać zarówno do Świąt Bożego Narodzenia, jak i Chanuki. Ślizgawce na Wolnicy w lutym będzie towarzyszyć także wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Machabeusze sportu. Sport żydowski w Krakowie”, która przedstawia historię żydowskiego ruchu sportowego w naszym mieście.

Ślizgawkę na Wolnicy wyróżniać będą także inne atrakcje – zaplanowano pokazy łyżwiarstwa figurowego, w trakcie których profesjonalni tancerze z grupy Walley Ice Story zaprezentują się w specjalnie opracowanych choreografiach oraz widowiska plenerowe.

Ślizgawka na Wolnicy będzie czynna od drugiego weekendu grudnia do 25 lutego 2018 roku. Wszystkie atrakcje towarzyszące jej działalności będą bezpłatne. Natomiast jednorazowy bilet obejmujący 45 minut jazdy będzie kosztować 5 zł. Tyle samo będzie kosztować wypożyczenie łyżew, kasku czy chodzika lodowego do nauki jazdy na lodzie. Szczegółowe informacje dotyczące działalności lodowiska można znaleźć na stronie www.biurofestiwalowe.pl.

7 grudnia, rozpocznie się 75. Konkurs Szopek Krakowskich, którego owocem będzie jak co roku wystawa pokonkursowa (11.12-25.02, wyjątkowo w Celestacie). Mieszkańcy i turyści będą mogli też już od 7 grudnia podziwiać 27 szopek z muzealnej kolekcji w witrynach lokali położonych głównie na obszarze Starego Miasta. Zostaną one tam ustawione dzięki współpracy krakowskich przedsiębiorców z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Dodatkowo w przestrzeni miasta stanie dziesięć dużych, liczących często blisko dwa metry szopek, stworzonych przez współczesne mistrzynie i mistrzów szopkarstwa, które zostaną zaprezentowane w specjalnie zaprojektowanych ekspozytorach. Akcja „Wokół Szopki” to także kulminacyjny spacer, który tradycyjnie już odbędzie się 6 stycznia. Poprowadzi go dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Jedna z wolno stojących szopek znajdzie swoje miejsce w nowohuckiej Alei Róż, tuż obok kolejnej nowej atrakcji świątecznej Krakowa – Kiermaszu Centralnego. To nie tylko targi rękodzielnicze, gdzie będzie można kupić oryginalne ozdoby i prezenty świąteczne: odbywać się tu będą warsztaty dla dzieci i dorosłych, występy grup artystycznych oraz potańcówki. Kiermasz Centralny rozpocznie swoją działalność 15 grudnia warsztatami plastycznymi, gitarowym koncertem kolęd, a o 19.00 wraz z wielką ognistą paradą świąteczną do Alei Róż przybędzie Królowa Śniegu. Na Kiermaszu Centralnym będzie można przygotować się zarówno do Świąt Bożego Narodzenia, jak i powitania Nowego Roku. Przed Wigilią program obejmie koncert nowohuckiego zespołu „Jędrusie”, świąteczne malowanie twarzy i warsztaty, w trakcie których dzieci i dorośli będą mogli nauczyć się przygotowania świątecznych ozdób czy prezentów. Swoimi umiejętnościami w przyrządzaniu potraw podzieli się natomiast Bartek Kieżun – Krakowski Makaroniarz.

Natomiast po świętach Bożego Narodzenia na Kiermaszu Centralnym będzie można przygotować się do hucznego powitania Nowego Roku! Warsztaty kulinarne, przeprowadzone przez Katarzynę Pilitowską, właścicielkę popularnej restauracji Hummus Amamamusi, będą okazją do poznania tajników roślinnej karnawałowej kuchni. Na Kiermasz Centralny powróci też Bartek Kieżun, który tym razem nauczy chętnych, jak przygotować idealną przekąskę noworoczną w stylu włoskim. Podczas otwartej, bezgotówkowej wymiany ubrań będzie można z kolei zdobyć idealną sylwestrową kreację, a międzypokoleniowe potańcówki będą idealnym treningiem przed parkietowymi szaleństwami podczas powitania Nowego Roku.

Kiermasz Centralny będzie działać w dniach 15-29 grudnia. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Ślizgawką na Wolnicy, „Wokół Szopki” oraz Kiermaszem Centralnym Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają na świętowanie w Krakowie!

Partnerem strategicznym „Wokół Szopki” i Ślizgawki na Wolnicy jest Galeria Kazimierz.

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.