Spacery literackie po raz siódmy w Krakowie Artykuły, Karnet, InfoKraków, Aktualności

Krakowskie Biuro Festiwalowe, będące instytucją kultury Miasta Krakowa informuje, że najbliższe spacery literackie zostają odwołane. Mowa o wydarzeniach:

  • 21 marca – Spacer literacki szlakiem Wisławy Szymborskiej
  • 28 marca – Spacer literacki szlakiem Jerzego Turowicza

Miłośnicy literatury i przechadzek po Krakowie mogą mieć powody do radości – w tym roku w ramach cyklu spacerów literackich po stolicy Małopolski organizowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowano aż 17 tras, w tym kilka zupełnie nowych wędrówek. Przechadzki literackie będą organizowane od marca do października w każdą ostatnią sobotę miesiąca.

Planując cykl spacerów uwzględniono oczekiwania obcojęzycznych mieszkańców miasta i turystów – odbędą się dwa oprowadzania w języku angielskim (szlakiem Czesława Miłosza i Josepha Conrada) i jedno w języku ukraińskim (Literacki Kraków). Pojawią się także dodatkowe wydarzenia z okazji Światowego Dnia Poezji UNESCO, Nocy Poezji, festiwali Miłosza i Conrada, Festiwalu Kultury Żydowskiej czy Festiwalu Literatury dla Dzieci. Wśród prowadzących znajdą się m.in. Anna Hojwa i Agnieszka Konior.

Siódmy sezon spacerów literackich zgodnie z tradycją zainaugurowany zostanie 21 marca w Światowy Dzień Poezji UNESCO. Uczestnicy przemierzą miasto szlakiem Wisławy Szymborskiej – tym razem będzie to zupełnie nowa trasa. Spacer spodoba się nawet tym, którzy już uczestniczyli w przechadzkach śladami noblistki w ubiegłych latach (a łącznie było to kilkaset osób) – na pewno nie będą zawiedzeni! Zobaczą zupełnie nowe miejsca, odwiedzą też mieszkanie Szymborskiej przy ulicy Piastowskiej.

W tegorocznym programie spacerów literackich nie zabraknie tematów, które cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników w poprzednich latach. Będą to oprowadzania śladami Jerzego Turowicza, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Zbigniewa Herberta czy Haliny Poświatowskiej. W harmonogramie znajdą się spacery szlakiem bibliotek klasztornych i krakowskich drukarń. Pojawią się też zupełnie nowe trasy.

Pierwszą z nich będzie spacer z okazji Roku Leopolda Tyrmanda – związany z 100. rocznicą urodzin i 35. rocznicą śmierci pisarza. Przyodziani w kolorowe skarpetki i krawaty, prowadzeni jazzem przemierzymy Kraków, szukając śladów tego nietuzinkowego twórcy.

Kolejny spacer będzie poświęcony wybitnemu polskiemu pisarzowi, dziennikarzowi i tłumaczowi, autorowi książek o Ferdynandzie Wspaniałym – Ludwikowi Jerzemu Kernowi z okazji 100. rocznicy urodzin. To propozycja dla najmłodszych i nieco starszych czytelników.

Ostatnim z premierowych spacerów będzie wędrówka śladami Kornela Filipowicza, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, męża Marii Jaremy i największej miłości Wisławy Szymborskiej, która poświęciła mu wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”.

Wstęp na wszystkie spacery jest darmowy, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Wisławy Szymborskiej w sobotę, 21 marca prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl.

Zgodnie z regulaminem jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa miejsca, a zapisy na konkretny spacer rozpoczynają się 30 dni przed jego terminem.

miastoliteratury.pl

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.