Miesiąc rodzinnych spacerów, fotografii i zamków Artykuły, Karnet, Aktualności, Aktualności, Aktualności

Koniec czerwca przyniesie jeszcze więcej propozycji spacerów, przechadzek i odkrywania nieodkrytych dotąd tajemnic Krakowa. Złaknieni letniej aktywności mieszkańcy ruszą szlakiem literackiego Krakowa i podążą rodzinną trasą siedzib królewskich poddanych. W weekend otworzą się (w realu!) wystawy Miesiąca Fotografii w Krakowie, a górujący nad miastem Zamek Królewski na Wawelu zaprezentuje przed rycerzami i księżniczkami kolejne niezwykłe odsłony. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc warto zostać turystą w swoim mieście.

Literackie Stare Miasto i rodzinny spacer Był sobie król
Jako Miasto Literatury UNESCO Kraków ma do zaoferowania liczne atrakcje związane ze słynnymi pisarzami, książkami i szeroko pojętym życiem literackim. Literacka wycieczka po Starym Mieście to propozycja nie tylko dla wytrawnych czytelników i tropicieli powiązań między światem książek a światem rzeczywistym – chociaż oni także nie będą zawiedzeni. Kultowe kawiarnie, literackie zakątki i zaskakujące nazwiska literackie na pamiątkowych tablicach – każdy szanujący się wielbiciel literatury powinien poznać tę trasę! (Trasa dostępna tutaj: http://krakow.travel/wycieczki/22779).
Był sobie król, był sobie paź i była też królewna” – mieszkali w zamku na wzgórzu wawelskim pośród arrasów i renesansowych arkad. A jak wyglądały i zmieniały się przez stulecia siedziby ich poddanych? Sprawdzimy to podczas spaceru śladami domostw dawnego Krakowa i okolic. Czekają na nas prastare historie z dziejów Krakowa, zaskakujące eksponaty muzealne i opowieści, których jeszcze nie znaliśmy mimo, że mieszkamy w Krakowie całe życie. (Trasa dostępna tutaj: http://krakow.travel/wycieczki/36798).

Fotografia w Krakowie ma się świetnie
Miesiąc Fotografii w Krakowie ruszył już 21 maja, jednak w najbliższy weekend 26-27 czerwca otworzą się pierwsze wystawy festiwalu, które można będzie obejrzeć w galeriach.
Od soboty 26 czerwca w Tytano (Dolnych Młynów 10) można zobaczyć premierowe projekty wyłonione w otwartym konkursie ShowOFF. Widzowie zobaczą osiem indywidualnych wystaw przygotowanych we współpracy z czworgiem kuratorów, uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych.
Również w najbliższą sobotę Karolina Gembara, autorka warsztatów fotografii partycypacyjnej dla migrantów, w siedzibie Fundacji Razem Pamoja (Józefińska 9) zaprezentuje efekty projektu performatywno-fotograficznego Ukłon. Ćwiczenia z gościnności z udziałem mieszkańców i mieszkanek Krakowa dotkniętych doświadczeniem migracji.
Wśród otwieranych wystaw Miesiąca Fotografii jest także wyróżniony w ubiegłorocznym Przeglądzie Portfolio projekt Złość piękności szkodzi Weroniki Perłowskiej. Prezentacja w Galerii Nośna (Zabłocie 9A) rozprawi się ze stereotypami na temat współczesnego feminizmu.
Wystawą Zygmunt Rytka. Do kogo należy kosmos? – obejmującą cykle fotograficzne 1980/1981 oraz Fotowizja, uzupełnione filmami Retransmisja i Fiat 126p – kurator Karol Hordziej przypomni okres stanu wojennego w Polsce oraz stosowane przez ówczesną władzę manipulacje medialnym przekazem. Fotografie obejrzymy od 26 czerwca w Hotelu Cracovia (al. Ferdynanda Focha 1).
Publiczny wizerunek korporacji i ich wpływ na nasze życie analizuje Tytus Szabelski, którego interaktywny, generatywny projekt AMZN zostanie prapremierowo ujawniony 26 czerwca w Galerii i
Od 27 czerwca w Galerii Szara Kamienica (Rynek Główny 6) zwiedzający obejrzą pokaz Dyba Lach, Adam Lach. Ranne ptaki są nieufne, który jest efektem trzyipółletnich podróży dwojga dokumentalistów po Polsce „ciekawych czasów”. Ich efektem są teksty i fotografie, które złożyły się na wydaną w tym roku książkę Rewizje. Wystawa zaprezentuje wizualną część tego projektu.

Wawelskie przyjemności
Od najstarszych zabytków królewskiego wzgórza na wystawie Wawel zaginiony, przez reprezentacyjne komnaty polskich władców pod czujnym okiem biblijnych bohaterów zerkających z arrasów i rzeźbionych głów sali Poselskiej, po wielką konserwację zamku na przełomie XIX i XX wieku zaprezentowaną na ekspozycji Wawel odzyskany – kolejne wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu otwierają się dla zwiedzających.
Reprezentacyjne Komnaty Królewskie otwierają się 27 czerwca, Wawel odzyskany i Wawel zaginiony zapraszają od 29 czerwca.

Spacerownik w „KRAKÓW.PL”
Od środy 24 czerwca dostępny będzie kolejny numer dwutygodnika miejskiego „KRAKÓW.PL”, w którym znajdziemy wkładkę z opisanymi krok po kroku dwoma opisanymi wyżej spacerami! Magazyn znajdziemy w budynkach Urzędu Miasta Krakowa, punktach sprzedaży MPK, siedzibach jednostek miejskich, w większości krakowskich szpitali i przychodniach oraz we wszystkich salonikach prasowych sieci KOLPORTER.

Wystartowała strona www projektu, od teraz zapraszamy także na www.badzturysta.pl!
DOŁĄCZ DO AKCJI – POLUB PROFIL NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/badzturysta/
BĄDŹ Z NAMI NA INSTAGRAMIE: https://www.instagram.com/badzturysta/

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.