Wrześniowe spacery na dwa jesienne weekendy Newsy, Artykuły, Aktualności, Aktualności, Aktualności

Wrzeszczy wrzesień, że już jesień – chociaż kurczowo trzymamy się lata, powoli zbliża się czas ciepłych swetrów i płaszczy. Ale jesienne stylizacje jak żadne inne sprzyjają weekendowym spacerom we wrześniowym słońcu i wśród złotych liści. Tym razem Miasto Kraków i KBF przygotowały wrześniowe spacery z wykwalifikowanymi przewodnikami na dwa kolejne tygodnie września. Czekają nas dwa weekendy z krakowskimi anegdotami, drukarniami i Młodą Polską, poznamy sławne krakowskie rody, będziemy podziwiać Kraków renesansowy i gotycki. Nie zabraknie akcentów sakralnych dzięki spacerom szlakiem kościołów niekatolickich i klasztorów. Bądźmy turystami w swoim mieście – również u progu jesieni!

Weekend 5 i 6 września 2020

Pierwszy wrześniowy weekend rozpoczniemy z przymrużeniem oka, bo spacerem „Kraków w anegdocie” (sobota 5 września, godz. 12.00). To będzie wycieczka pełna barwnych opowieści o mieszkańcach i zaskakujących faktów z życia miasta! Następnie ruszymy w podróż do późnego średniowiecza, odkrywając „Gotycki Kraków” (sobota 5 września, godz. 14.00); nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że styl gotycki można dostrzec niemal w większości budowli Starego Miasta.
„Klasztory starego Krakowa” (niedziela 6 września, godz. 12.00) rozpoczną niedzielny cykl spacerowy. Poznamy bliżej krakowskie życie duchowe i religijne, a także tajemnice życia klasztornego i wpływ samych klasztorów na życie miasta i jego mieszkańców. Dwie godziny później przeniesiemy się do „Renesansowego Krakowa” (niedziela 6 września, godz. 14.00), podziwiając bogactwo dworu Jagiellonów, którego rozkwit na wzorach włoskich wyznaczył okres złotego wieku w naszej architekturze i sztuce.
Wszystkie cztery spacery przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych i są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Rezerwacja wejściówek na spacery 5 i 6 września ruszy we wtorek 1 września o godzinie 14.00.
Spacer 33, 05.09.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer33/
Spacer 34, 05.09.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer34/
Spacer 35, 06.09.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer35/
Spacer 36, 06.09.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer36/

Weekend 12 i 13 września 2020

Potoccy, Bonerowie, Anczycowie... Znamy te nazwiska, czas poznać także największe tajemnice tych rodów i dowiedzieć się ,w jaki sposób przez stulecia przyczyniali się do rozwoju kultury i sztuki w mieście. Ich sekrety przybliży nam spacer „Sławetne rody Krakowa” (sobota 12 września, godz. 12.00). Od znanych i wpływowych rodzin przejdziemy do „Kościołów nierzymskokatolickich” (sobota 12 września, godz. 14.00). Nie od dzisiaj wiadomo, że kościoły protestanckie i prawosławne cerkwie były odzwierciedleniem życia wielokulturowego miasta. (UWAGA! Ta trasa nie jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową).
Czy krakowianki i krakowianie wiedzą, że to właśnie z naszego miasta pochodzą pierwsze polskie druki? Wiek XVI nie bez przyczyny nazwano złotym wiekiem drukarstwa krakowskiego, więc na liście spacerów nie mogło zabraknąć „Drukarni Krakowa” (niedziela 13 września, godz. 12.00). Weekendowe swawole zakończymy dekadenckim spacerem „Młoda Polska” (niedziela 13 września, godz. 14.00), nad którym czuwać będzie duch najbardziej znanego przedstawiciela krakowskiej cyganerii – Stanisława Przybyszewskiego, prekursora nowego prądu artystycznego w sztuce.
Wszystkie cztery spacery przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych i są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową (poza spacerem „Kościoły nierzymskokatolickie”).
Rezerwacja wejściówek na spacery 12 i 13 września ruszy we wtorek 8 września o godzinie 14.00.
Linki do rezerwacji będą dostępne na Facebooku akcji: 
TUTAJ

Słodkie niespodzianki

Krakowski producent słodyczy, firma Wawel przygotowała dla wszystkich uczestników spacerów kupon upoważniający do darmowego poczęstunku filiżanką czekolady do zrealizowania w sklepie firmowym Wawel na Zamku Królewskim na Wawelu.
Galeria Kazimierz, partner akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, przygotowała specjalną niespodziankę dla wszystkich osób biorących udział w sierpniowych i wrześniowych spacerach. Każdy uczestnik otrzyma kody uprawniające do odbioru w Galerii specjalnej karty podarunkowej na kwotę 50 zł.

  • Niezbędne informacje

Każdy ze spacerów trwa 2 godziny i jest prowadzony w języku polskim.
W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).
Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal EVENEA.
Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie 2 wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy na dany weekend zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.
Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach portalu www.krakow.travel.

Spacer krakow.travel „Ujrzyj święty dźwięk: tropami muzyki religijnej Krakowa”

Kraków to prawdziwy skarbiec muzycznych zabytków – wspomnijmy tylko o pierwszym wykonaniu średniowiecznego hymnu Gaude Mater Polonia, miejscu przechowywania najstarszego rękopisu Bogurodzicy, pochodzeniu najstarszej polskiej tabulatury organowej czy wydawanych już w renesansie pierwszych polskich drukach muzycznych. Wreszcie – to tutaj od XIX wieku publikowany jest najpopularniejszy polski śpiewnik kościelny.
Niezwykły i zaskakujący spacer znajdziemy na stronie www tutaj: http://krakow.travel/wycieczki/37259.

Zachęcamy do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii.

Podziel się

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.