Polish Flag
UK Flag Ukraine Flag Germany Flag Spain Flag

(W)koło Info. Rowerem do Ojcowskiego Parku Narodowego

News Image

Jednym z obszarów idealnych na wyprawy rowerowe jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Podczas sezonu turystycznego w Krakowie gorąco zachęcamy do odwiedzin Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie na dwóch kółkach.


Najszybsza trasa z krakowskiego Rynku do Ojcowa liczy sobie niewiele ponad 20 km. Jeśli jest to zbyt wymagające, można dostać się do parku transportem publicznym. W sezonie działa weekendowa linia autobusowa LR0. W innym terminie dojedziemy tam autobusami z ul. Kamiennej.


Co zobaczymy na szlaku? Jadąc z Ojcowa wzdłuż Doliny Prądnika, dotrzemy do słynnej Bramy Krakowskiej. Po drodze można wstąpić do Jaskini Ciemnej, a potem dojechać do zdumiewającej Kaplicy na Wodzie oraz Grodziska. Do kościoła, który się tam znajduje, prowadzi dość stromy szlak, można więc podejść tam pieszo. Następnie droga wiedzie obok majestatycznej Maczugi Herkulesa aż do Zamku w Pieskowej Skale. Oczywiście ciekawych miejsc w Ojcowskim Parku Narodowym jest wiele, najlepiej więc udać się tam samemu, aby je odkryć.


Obszarem pełnym rowerowych wyzwań jest także pobliski Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Dolinki takie, jak Bolechowicka, Kobylańska, Kluczwody, Racławki, Szklarki czy Eliaszówki tworzą idealne warunki do kolarstwa. Dodatkowym atutem są niesamowite krajobrazy obfitujące w polany, strumienie oraz ogromne głazy będące idealnym celem miłośników wspinaczki. Parkiem krajobrazowym opiekuje się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.


Dokładne mapy powyższych obszarów są do kupienia w naszych punktach InfoKraków. Mamy w swojej ofercie mapy wydawnictwa Compass zarówno całej Jury, jak i Dolinek Krakowskich czy Ojcowskiego Parku Narodowego. Bardziej szczegółowe plany dostępne są również w wersji laminowanej.


Zapraszamy!