Polish Flag
UK Flag Ukraine Flag Germany Flag Spain Flag

Między okładkami, czyli jak Kraków pisarze spisują

News Image

Kraków to nie tylko zabytki i turystyka. Miejsce to stanowi idealne tło dla akcji filmów czy powieści. W cyklu Między okładkami, czyli jak Kraków pisarze spisują na Facebooku prezentowaliśmy wybrane utwory, których akcja dzieje się w naszym mieście. Warto wspomnieć choćby o książce Złoty róg z serii Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej autorstwa Maryli Szymiczkowej, czyli ukrytych pod tym pseudonimem: Jacka Dehnela oraz Piotra Tarczyńskiego.


Książka ta inspirowana jest Weselem Stanisława Wyspiańskiego, a także prawdziwym skandalem społecznym z Bronowic, którym niegdyś żył cały Kraków.


Nieoczekiwane historie, skandaliczny według opinii społecznej ślub poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, a w tle Kraków końca XIX w. – brzmi jak niesamowita podróż w czasie!


Punktem wyjścia historii opisanej w książce jest tajemnicze, mrożące krew w żyłach zdarzenie dokonane na ul. św. Jana. Wspólnie z profesorową Zofią Szczupaczyńską można odkryć poszlaki i nowe tropy, rzucając się w wir śledztwa, którego ścieżki prowadzą do wesela odbywającego się w chacie na Bronowicach.


Poza tak reprezentacyjnymi miejscami, jak kościół Mariacki, kamienica pod Pawiem (ul. św. Jana 30) czy kamienica Chwalibowskiego (ul. św. Jana 13), Rynek, ulica Grodzka, Bronowice, willa Rożnowskich, w książce pojawia się również wiele innych ciekawych lokalizacji, o których mówią poniższe cytaty…


„Kościół Świętego Floriana na Kleparzu zapełnił się wówczas gapiami dybiącymi na niedolę pani Stankiewiczowej, ciotki Wyspiańskiego…”


„Od Bronowic niosła się muzyka, gwar rozmów, jakieś krzyki. Gdzieś od strony Tyńca niebo zaczynało jaśnieć: blade, różowawe światło przebijało się przez mroki i gęstą mgłę, która szczelnie spowijała kotlinę.”


„Jadąc wyboistym traktem, który omijał Czarną Wieś i przez Nową Wieś wiódł do Łobzowa, a potem jeszcze dalej w stronę Zabierzowa i Krzeszowic, Zofia zdała sobie sprawę, że tak naprawdę nigdy w życiu nie była w żadnej podkrakowskiej wsi.”


„Teraz kiedy dorożka niespiesznie wiozła ją najpierw Karmelicką, potem Rajską, wzdłuż koszar Franciszka Józefa, potem Czarnowiejską pod wiaduktem kolei cyrkumwalacyjnej i dalej…”


„Nieprzytomnie objechało Wawel z przeciwnej niż planowano strony, Podzamczem, nieprzytomnie jechało wzdłuż Plantacji, minęło Dom Machin miejskiego teatru”


„…nieprzytomnie prześlizgnęło się ulicą Lubicz pod cesarskimi monogramami na granatowych balustradach wiaduktu Talowskiego, minęło Celestat i tuż za Miejskim Domem Kalek…”


Złoty róg, pełen magicznej atmosfery, nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz dużej dawki humoru pozwala przenieść się w świat młodopolskich artystów i poczuć klimat Krakowa z przełomu XIX i XX w.


Polecamy także inne książki, w których występuje profesorowa Zofia Szczupaczyńska: Tajemnica domu Helclów, Rozdarta zasłona czy też Seans w Domu Egipskim. Jeśli zaciekawił Was temat literackich lokalizacji w Krakowie, zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku: pod hasłem #miedzyokladkami znajdziecie więcej tematycznych wpisów.